10.5.17

Simona Halep şi Sorana Cîrstea în sferturi la Madrid

Simona Halep şi Sorana Cîrstea s-au calificat în sferturile de finală ale Madrid Open, dotat cu premii totale de 5.439.350 de dolari.

Simona Halep, locul 8 WTA, deţinătoarea trofeului,  a învins cu scorul de 6-4, 4-6, 6-4, pe australianca Samantha Stosur, locul 26 WTA. Sorana Cîrstea locul 83 WTA şi beneficiară a unui wild-card , a trecut cu 7-5, 3-6, 6-1, de japoneza Misaki Doi, locul 53 WTA
Halep s-a impus după o oră şi 55 de minute în faţa adversarei de la Antipozi. Cîrstea a avut nevoie de o oră şi 57 de minute pentru a se alătura Simonei Halep, calificată şi ea în aceeaşi fază, cu doar câteva minute înainte.
În faza următoare, Halep va juca, în premieră, cu jucătoarea americană Coco Vandeweghe, locul 20 WTA.
Sorana Cîrstea va da piept cu învingătoarea din meciul în care se vor întâlni franţuzoaicele Oceane Dodin, locul 63 WTA, şi Kristina Mladenovic, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 14.
Calificarea în sferturi este recompensată la Madrid cu 131.000 de euro şi cu 215 puncte WTA.
Irina Begu a fost eliminată de olandeza Kiki Bertens, 1-6, 5-7, în optimi.
Begu rămâne cu un cec de 68.010 euro şi 120 puncte WTA.