11.5.17

Juventus Torino vs Real Madrid în finala Ligii Campionilor la TV

Echipa Real Madrid, deţinătoarea trofeului, s-a calificat într-o nouă finală a Ligii Campionilor la fotbal, unde va juca cu cu Juventus Torino, pe 3 iunie, la Cardiff.

Chiar dacă a pierdut în faţa celor de la Atletico Madrid cu scorul de 2-1 (2-1), pe stadionul ''Vicente Calderon'', în manşa a doua a semifinalelor, Real a avut avantajul de 3-0 obţinut în tur.
Real Madrid joacă pentru a 15-a oară în finala Ligii Campionilor, din carea a câştigat 11.
Juventus Torino s-a calificat pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-0), formaţia franceză AS Monaco, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei. În tur, Juventus Torino s-a impus, în deplasare, cu scorul de 2-0.
Juventus Torino a ajuns ultima dată în finala Ligii Campionilor în sezonul 2014-2015, când a fost învinsă, cu scorul de 3-1, de FC Barcelona.
Finala Ligii Campionilor va avea loc la 3 iunie, la Cardiff, de la ora 21.45 şi va fi transmis în direct pe PRO TV.