9.6.17

Preliminarii CM 2018, rezultate meciuri 9-11 iunie 2017

Iată ce rezultate s-au înregistrat în preliminariile Campionatului Mondial de fotbal 2018, în etapa din 9-11 iunie:

Vineri, 9 iunie
Grupa A
Belarus – Bulgaria 2-1
Sivakov ’33 (penalti), Savitski ’80 / Kostadinov ‘90+1
Olanda – Luxemburg 5-0
Robben ’21, Sneijder ’34, Wijnaldum ’62, Promes ’70, Janssen ’84 (penalti)

România a fost învinsă de selectionata Poloniei cu scorul de 3-1,
Lewandowski a marcat în minutele 28 (penalti), 57 şi 62 (penalti). Pentru "tricolori", Stancu a înscris în minutul 76.

Kazahstan - Danemarca 1-3
Danezii s-au impus prin golurile marcate de Nicolai Jorgensen (27), Christian Eriksen (51 — penalty), Kasper Dolberg (81), în timp ce pentru gazde a punctat Islambek Kuat (76). Kazahii au jucat mai bine de o repriză în inferioritate numerică, după eliminarea lui Baurjan Islamhan (43).
Reprezentativa Muntenegrului a învins selecţionata Armeniei, scor 4-1. Golurile au fost marcate de Beciraj '2, Jovetici '28, '54 şi '82 pentru Muntenegru, respectiv Korian în minutul '89 pentru Armenia.

Etapa a şaptea a grupei E, 1 septembrie:
Kazahstan - Muntenegru (ora 19:00), Danemarca - Polonia, România - Armenia (ora 21:45).